17 דצמבר 2018,יום שני

___
___
___

Twitter icon
Facebook icon
Google+ icon
YouTube icon
 

משגב

במשגב והסביבה

ירון מאיר נפרד מהמחט שלו תא"ל בנימין בן אליעזר, פואד ז"ל

Share

ירון מאיר נפרד מהמחט שלו תא"ל בנימין בן אליעזר, פואד ז"ל

מערכת הפורטל
תמונה ראשית - צלם: 
מגיסטר
קיבלתי רשות מהעורכת מלכה מאור להשתמש בפלטפורמה של פלילים ופלפולים ולפתוח לכם הקוראים צוהר קטן על פואד, המפקד הנערץ עליי.                                                                         
שני נושאים היו המוטו של פואד, המח"ט שלי, ועליהם הוא שם דגש:
1. חתירה למגע והכרעת האויב ומהר. 2. אחריות.
אני לא רוצה לספר כאן סיפורי מורשת קרב כי לא באתי לפאר את עצמי. אספר רק שבכל היתקלות עם חוליית מחבלים שחדרה, פואד היה נכנס לרשת הפלוגתית, מכנה את עצמו קודקוד ללא שם הקשר של היחידה ומתחיל לוודא: "אתה במקום? יש מגע עם המחבלים? אתה רואה אותם? אתה יודע היכן הם מסתתרים?" התשובה הטובה ביותר היתה "המחבלים חוסלו". בסופו של קרב תמיד זו היתה התשובה.                                                                                  
באחד הבקרים, ואני מ"מ צעיר שזה רק סיים את החפיפה, נקראתי ללשכת המח"ט. רעדתי מפחד ומהתרגשות. מ"מ שנקרא למח"ט? נכנסתי ללשכה כשאני עומד זקוף ומצדיע. אצל פואד היה סדר. התכבדתי בתה ומיד הוא שאל אותי בקולו הרועם: "ירון – מה זאת אחריות?" אני השבתי לו על האחריות שיש למפקד על פקודיו בשדה הקרב ובשגרה. "לא לזה התכוונתי. אני מתכוון לאחריות שבדיווח", והסביר: "כשאתה מסיים את סיור הלילה לאורך גדר הגבול ואחר-כך אתה מסיים את בדיקת ציר הטשטוש, אתה מדווח שהכול בסדר. הדיווח הזה מגיע אליי. ואז ורק אז כשאני סומך על הדיווח האחראי שלך, אני מאשר לחקלאים לצאת לעבד את השדות ואת המטעים סמוכי הגבול". וראיתי שהוא אומר ומכוון בשיא הרצינות. מלמחרת בבקר ועד שירדתי מהקו ביצעתי בכל בוקר את בדיקת הטשטוש פעמיים כי הבנתי כמה האחריות גדולה וכבדה.
פואד היה מפקד עם חזון, ואני רוצה לספר לכם עוד משהו שרק מעטים יודעים. שני קצינים דרוזים, חרוצים, נועזים עם כל המעלות רצו לצאת לקורס פו"ם. שניהם נדחו. מהתשובה היה ברור כי הסירוב הוא על רקע אתני. אז ב-1975 דרוזים לא יצאו לפו"ם, לא הלכו לקורס טיס ועוד ועוד. פואד, בהחלטה אישית שלו, נסע לפגישה עם הרמטכ"ל. הוא איים שאם הקצינים הבכירים שלו, אחד מהם היה מג"ד, לא יכולים לצאת לפו"ם, הוא לא ימשיך בצה"ל. המתח במפקדת החטיבה היה נוראי. כל כבוד החטיבה היה על כף המאזנים. קיצורו של סיפור, שני הקצינים יצאו לפו"ם, החניכים הדרוזים הראשונים במכללה. שניהם סיימו בהצלחה ואחד מהם, המג"ד הוכרז כמצטיין.
אחריתו של פואד כאבה לי אישית. 29 שנה שיֵרַתִּי במשטרה במגוון תפקידים, ראיתי וחוויתי, אני חושב את הכול. שני דברים הקשורים לחקירתו הפלילית של פואד אני לא מבין עדיין:
1.       משנודע ליחידת להב 433 על העובדות לכאורה המפלילות את פואד, לא נפתחה החקירה. מדוע? מי החליט לעכב? למה?
2.       מדוע נפתחה החקירה 4 ימים בלבד לפני הבחירות לנשיאות? ומפאת כבודו של המת, תת ניצב אפרים ברכה ז"ל, אני לא שואל שאלות קשות עוד יותר.
 
קטגוריה: 

הוסף תגובה

randomness