18 נובמבר 2018,יום ראשון

___
___
___

Twitter icon
Facebook icon
Google+ icon
YouTube icon
 

ספורט

במשגב והסביבה

דודי שבי: תמורות בספורט הנכים בישראל

Share

דודי שבי: תמורות בספורט הנכים בישראל

דודי שבי
האולימפיאדה בברזיל מביאה עמה בשורה מיוחדת לספורטאים הפראלימפיים בישראל. חברות רבות מעניקות חסות לספורטאים הנכים, המודעות של הציבור והתמיכה בספורט הנכים עלתה. ובנוסף, הממשלה אישרה פה אחד הצעה על פיה תוקצה תוספת תקציבית של 15 מיליון ₪ לשנים 2016-2015  לקידום ן הספורטאים ומאמניהם למשחקים האולימפיים הפראלימפיים ומשחקי העולם ולמימונם, כלומר, תוספת תקציבית בגובה של 7.5 מיליון ₪ לשנה.
גדי ירקוני, רץ המרתון העיוור, נכה צה"ל, אחד מהספורטאים הפראלימפיים שייצגו את ישראל באולימפיאדת הנכים
יצוין, כי תקציב ההכנות למשחקים עומד כיום על סך של כ-23 מיליון ₪. לאחר התוספת התקציבית צפוי התקציב לגדול ב-7.5 מיליון ₪ נוספים בשנה, ולעמוד על 30.5 מיליון ₪, כך שבשנים 2015 ו-2016 הוקצה לנושא התקציב הגבוה ביותר אי פעם.
במסגרת תקציב ההכנות מסייע משרד הספורט לכ-100 ספורטאים בסגל האולימפי ולכ-50 ספורטאים בסגל הפראלימפי ולמאמניהם, וכן ל- 30 ספורטאים בסגל הספורטאים שאינם אולימפיים ולמאמניהם. בין השאר מיועד התקציב לכיסוי הוצאותיהם בגין עריכת מחנות אימונים בחו"ל והשתתפות בתחרויות. בעקבות אישור התוספת התקציבית, גדלה המשלחת האולימפית לריו 2016 ל-43 ספורטאים (בהשוואה ל-37 ספורטאים במשחקי לונדון 2012), המשלחת הפראלימפית לריו 2016 צפויה למנות כ-30 ספורטאים (בהשוואה ל-27 ספורטאים במשלחת ללונדון), והמשלחת למשחקי העולם לוורוצלאב 2017 תמנה 15 ספורטאים (בהשוואה ל-11 ספורטאים במשחקי העולם 2013).
גדי ירקוני, רץ המרתון העיוור, נכה צה"ל, סוגר את רשימת הספורטאים הפראלימפיים לריו, לאחר שהתבשר כי עמד בקריטריונים של הוועדה המארגנת וקיבל את הכרטיס למשחקים. יחד עם ירקוני, תמנה המשלחת הפראלימפית 30 ספורטאים. גדי ירקוני, רץ המרתון העיוור, נכה צה"ל, סוגר את רשימת הספורטאים הפראלימפיים לריו, לאחר שהתבשר כי עמד בקריטריונים של הוועדה המארגנת וקבל את הכרטיס למשחקים.
 
חשיפה ציבורית לספורטאים הנכים
עמותת "נגישות ישראל" בשיתוף עם הועד הפראלימפי, החליטו לקיים יום מיוחד שבו ילדים ללא מוגבלויות יוכלו לשחק בתחנות שבהן מתחרים ילדים בעלי מגבלה גופנית, ובכך לחוש את ההרגשה ואת המאמץ הנדרש מילד נכה. האירוע שהתקיים בנמל תל אביב היה מרשים.
יו"ר הוועד הפראלימפי הישראלי וההתאחדות הישראלית לספורט נכים דני בן אבו, סיכם: "אירוע 'להרגיש נגישות' כבר הפך למסורת ומשנה לשנה הוא מושך יותר ויותר קהל הנחשף לפעילות העמותה ולספורט הפראלימפי. באירוע הייחודי אתם מוזמנים להתנסות בתחנות השונות, לפגוש פנים אל פנים את הספורטאים שלנו ולטעום מעט מהחוויה הפראלימפית".
נשיא עמותת "נגישות ישראל" יובל וגנר, הסביר: "בישראל יש למעלה מ- 1,600,000 אנשים עם מוגבלות על סוגיהם השונים: מוגבלויות פיזיות, בעיות בראייה, בשמיעה, מוגבלויות שכליות ומוגבלויות נפשיות. על מנת לקדם את הנגישות והשוויון לאנשים עם מוגבלות מצאנו דרך ייחודית בארץ ובעולם לאפשר לכולם להתנסות במוגבלות כלשהי, גם אם למספר דקות: 'להרגיש נגישות – בים, באוויר וביבשה'".
 
לסיכום
ספורט הנכים מתחיל לקבל את ההכרה בזכות ההישגים המרשימים. התמיכה של מנהל הספורט חיונית כאוויר לנשימה לספורט הנכים, ספורט שמשמש להם כמניע שיקומי משמעותי. ההצלחה של ספורטאים אלו וההגשמה העצמית שלהם מגיעה למימוש דרך הנכות והמגבלה. לא הרבה אנשים יכולים להפוך קושי ומגבלה לעוצמה ולהצלחה. הספורטאים הנכים שלנו עושים את זה בגדול! אולי בעתיד יהיה להם שוויון בתקציבים ובשידורים כמו לספורטאים האולימפיים. לדעתי האישית, הספורט הפראלימפי צריך לקבל יותר הכרה ולא להשתוות, גם כפיצוי על העבר וגם כתמורה על ההצלחות וההישגים בהווה.

 
קטגוריה: 

הוסף תגובה