18 נובמבר 2018,יום ראשון

___
___
___

Twitter icon
Facebook icon
Google+ icon
YouTube icon
 

בריאות

במשגב והסביבה

איזי בורנשטיין על "הקול מתחיל בנשימה נכונה"

Share

איזי בורנשטיין על "הקול מתחיל בנשימה נכונה"

איזי בורנשטיין
ילדינו מגיעים הביתה בריצה ותוך התרגשות רבה מבקשים לספר חוויה כלשהיא. אנו מציעים להם להירגע ותוך מספר דקות, לאחר שנשימתם "מסתדרת" והדיבור חוזר אליהם, הם מוכנים לשתף אותנו.
מקרה זה ממחיש את היותה של הנשימה אבן הפינה של הדיבור ושל הזמרה. לא ניתן להפיק צליל כלשהו ללא אוויר. Simple as that. האוויר מהווה את מצע הקול. דיבור רהוט ונקי הנו תוצאה של נשימה נכונה וסדירה.
נשימותינו הראשונות והנכונות התרחשו בזמן שנולדנו. המשכנו לנשום נכון עד הרגע שבו יכולנו לעמוד על רגלינו והתחלנו  ללכת. ברגע היסטורי זה "ויתרנו" על נשימה נכונה!
מנגנון הנשימה גאוני ופשוט להפליא: הסרעפת (diaphragm) נמתחת כלפי מטה, יוצרת תת לחץ  על הריאות, גורמת להרחבתן ולכניסת אוויר חיצונית לתוכן (שאיפה). זאת, כמובן, בתנאי שאחד משני פתחי האוויר העומדים לרשותנו (פה ואף) פתוחים. שחרור או דחיפת הסרעפת כלפי מעלה ילחצו על הריאות ויגרמו להוצאתו של האוויר (נשיפה). מדובר במשאבה לכל דבר. יכולת הכנסת האוויר בכמות גדולה תלויה ביכולת מתיחת הסרעפת. סרעפת מתוחה בהרבה שווה לכמות גדולה של אוויר לתוך הריאות.
אלה שאינם אנשי מקצוע בתחום הקולי מתקשים להביא את הסרעפת למנעד האופטימלי (optimal amplitude) וניצול האוויר נעשה בלתי מספיק. כלל האוכלוסייה אינה יודעת כיצד למתוח את הסרעפת מעבר למכסימום אשר נקבע אצלם בעת אשר עמדו על רגליהם והתחילו ללכת.
מכאן עלינו להבין כיצד עושים זאת. זמר הטנור המנוח  Luciano Pavarottiנשאל בתחילת דרכו (בריאיון מקיף לשבועוןTimes ) מהיכן הוא מוציא קול אלוהי שכזה. הלה לא התבלבל, ענה תשובה בוטה אך מדויקת: "from my ass",  ובכך נתן גושפנקה לקביעה שקולו המדהים הוא תוצאה ישירה של נשימה נכונה. באותו ריאיון הודה Pavarotti  שהזמרת האוסטרלית הדגולה  Joan Sutherland היא זו.from my ass"ה תשובה בוטה אך מדוייקתסרעפת מעבר למקסימום אשר נקבע אצלם העת אשר עמדו על רגליהם והתחילו ללכת אשר לימדה אותו לנשום נכון ובכך להפעיל את קולו כיאות.
מתיחת סרעפת נאותה מתבצעת על ידי מתיחת הבטן כלפי חוץ. מערכת השרירים הפועלת למטרה זאת כוללת את שרירי אגן הירכיים והישבן. זאת בדיוק אותה הפעולה אשר עושה יולדת או אותה הפעולה אשר אנו מבצעים בעת עצירות.
רצוי להדגיש שאדם הנושם נכון לא רק מפתח יכולת דיבור טובה, אלא ירגיש פחות עייף ומערכותיו יתפקדו בצורה הרבה יותר דינמית.
אין זה פלא שבעת שאדם כלשהו מרגיש לא טוב, תרופת הפלא המקובלת טמונה במשפט הנצחי "תנשום עמוק!"
 
קטגוריה: 

הוסף תגובה

randomness