18 נובמבר 2018,יום ראשון

___
___
___

Twitter icon
Facebook icon
Google+ icon
YouTube icon
 

משגב

במשגב והסביבה

רו"ח שרית ויסמן-עטיה על האוצר כמרקחה

Share

רו"ח שרית ויסמן-עטיה על האוצר כמרקחה

מאת : רו"ח שרית ויסמן-עטיה
מספרים על אחד מעורכי העיתון "דבר", שלילה אחד עמד מול אוסף בלתי נגמר של אירועים עולמיים – שיטפונות בסין, התפרצות הר געש באיטליה, מהפכה בדרום אמריקה ועוד. העורך התורן התקשה להחליט איזה מכל האירועים ראוי להבלטה בכותרת אחת והחליט על מתן כותרת כוללת – "העולם כמרקחה". 
זוהי פחות או יותר התחושה אם בוחנים את שטף ההודעות שהוציא משרד האוצר– הטלת מס על פיצויי פיטורים, הפחתת מס החברות, הפחתת מס ההכנסה המוטל על השכבות החלשות ומעמד הביניים ועוד. האם גם "האוצר כמרקחה"? ייתכן.
כפוליטיקאי מנוסה, השר כחלון מבקש למצות כל תהליך אפשרי לשיפור מצב המשק, או להגדלת התקציבים החברתיים. נסביר מה הולך להיות – הפחתת מס ההכנסה אמורה לרווח  חלק ממדרגות המס. כך, שכר נתון הנמצא היום במדרגת מס אחת עתיד לרדת למדרגת מס נמוכה יותר. על פי התוכנית שמתכנן האוצר, יופחתו מדרגות המס לשכבות הנמוכות ואילו לשכבות הבינוניות והגבוהות מדרגות המס יישמרו או יעלו, כך שהפגיעה בהכנסות ממסים למדינה לא תעלה על מיליארד שקל, למרות שהתכנון המקורי של כחלון היה להפחית את המסים בהיקף כולל של כ-3 מיליארד שקל. אומנם אפשר לתפוס את המהלך הזה כמהלך פופוליסטי, אבל לדעתי מדובר בצעד נכון למדינה, כמדינה שמדורגת במקום טוב על הפודיום של המדינות עם פערי ההכנסות הגרועים ביותר בין עשירים לבין עניים.
במקביל, מס החברות צפוי לרדת גם הוא מ-25% ל-24% בשנה הבאה ול-23% בשנת 2018. הפחתה זו תביא את מס החברות לשיעור נמוך באופן היסטורי. מה מנסים להשיג בהפחתה הזו? מטרת הפחתת מס החברות היא לעודד את פעילות החברות בתקווה שזו תשפר את הצמיחה המדשדשת. אומנם השבוע הכפילה הלמ"ס את אומדן הצמיחה לרבעון הראשון של השנה מאומדן ראשוני של 0.8% לאומדן של 1.7% ולאומדן שנתי של 2.5% אך מדובר בשיעורי צמיחה נמוכים מאד במונחים שנתיים, ובאוצר מסבירים שהסיבה לכך היא חולשה בסביבת הצמיחה הגלובלית וההאטה בסחר העולמי. לכן הורדת מס החברות היא בהחלט ניסיון לעודד את הצמיחה.
ומה עם המס על פיצויי פיטורין? כיום רכיב פיצויי הפיטורים במשכורת שאותו משלם המעסיק פטורים ממס. זהו הרכיב היחיד בחיסכון הפנסיוני שעדיין פטור ממס ללא הגבלה. כעת בחר משרד האוצר לשנות את החריג הזה, ולהטיל גם על רכיב פיצויי הפיטורים תקרה פטורה ממס. מדובר בסעיף שיוכנס לחוק ההסדרים ושיכלול שני הסדרים – הפיכת סכום הפיצויים לכזה השייך לעובד בכל מקרה, גם במקרה של התפטרות – כלומר, הפיכת סעיף 14 לחוק פיצויי הפיטורים לסעיף חובה, וכן הטלת תקרה לפטור ממס על פיצויי פיטורים. התקרה שנקבעה היא 3 פעמים השכר הממוצע במשק כ-30 אלף ₪ בחודש. כך, כל מי ששכרו עולה על סכום זה, רכיב פיצויי הפיטורים שלו יהיה חייב במס שולי. אבל לא לדאוג – באוצר מרגיעים שהמס יוטל רק מעתה והלאה – כלומר מה שנצבר עד עכשיו ימשיך להיות פטור ממס כשיתר הסכומים מעתה והלאה יהיו כפופים למס. כך לדוגמה, שכיר שמרוויח 30 אלף ₪ בחודש, יידרש לשלם מס של 29 ₪ בחודש. כמובן שכל זה כפוף להעברת חוק ההסדרים.
 
קטגוריה: 

הוסף תגובה

randomness