14 נובמבר 2018,יום רביעי

___
___
___

Twitter icon
Facebook icon
Google+ icon
YouTube icon
 

בריאות

במשגב והסביבה

מענק מחקר בסך מיליון ₪ מהקרן הלאומית למדע

Share

מענק מחקר בסך מיליון ₪ מהקרן הלאומית למדע

מערכת הפורטל
המענק ניתן לחוקרים העורכים מחקר בנושא: "חשיבות החלבון פנדרין (Pendrin) במאזן המלחים ולחץ הדם"
צוות חוקרים וביניהם פרופ' פריד נח'ול, מנהל המכון לנפרולוגיה במרכז הרפואי פדה-פוריה זכה במענק מחקר מכובד במיוחד, בסך כמיליון ₪ מהקרן הלאומית למדע.
הקרן הלאומית למדע הודיעה על מענק של כמיליון ₪ לצוות החוקרים: פרופ' זליקוביץ – מהמחלקה לפיזיולוגיה וביופיזיקה, בטכניון; פרופ' נח'ול – מנהל המכון לנפרולוגיה  במרכז הרפואי פדה- פוריה; ופרופ' עזאם – ממחלקה פנימית ב', ברמב"ם. מענק המחקר מגיע ליותר ממיליון ₪ אשר יתפרסו על פני 4 שנים.
החוקרים זכו במענק עבור מחקרם בנושא: "חשיבות החלבון פנדרין (Pendrin) במאזן המלחים ולחץ הדם". 
פרופ' נח'ול מסביר: "פנדרין הנו חלבון העובד על מספר משאבות ונשאים לאלקטרוליטים, במיוחד משאבות נתרן וכלור, והוא בעל תפקיד חשוב במאזן בסיס חומצה לאורך אבובית הכליה. במצבים פתולוגים כמו במחלת Pendered, שבה יש פגיעה בביטוי החלבון פנדרין, יש הפרעה במאזן המלחים והמים ובוויסות לחץ הדם. הבנת מנגנון הפעולה של פנדרין על ספיגת הנתרן בכליה יכולה לשפוך אור על הסיבות להתפתחות מנגנוני יתר לחץ דם ראשוני שאינם ידועים עד היום. במסגרת המחקר נחקור את מנגנון פעילות החלבון פנדרין על תאי הכליה ואת המאפיינים הקליניים של המחלה, הן בחיות והן בבני אדם, בקרב חולים עם תסמונת Pendered". 
עם קבלת הבשורה, אמר פרופ' נח'ול: "זה הישג מאד מרשים ומכובד והוא תוצאה של שיתוף פעולה רב מחלקתי בין המכון הנפרולוגי ויתר לחץ דם במרכז הרפואי פדה- פוריה המסונף לפקולטה לרפואה בגליל של אוניברסיטת בר אילן, ובין הפקולטה לרפואה של הטכניון והמרכז הרפואי רמב"ם בחיפה. אין ספק כי הקרן הלאומית למדע עושה כל שביכולתה בשנים האחרונות כדי לתמוך במחקר כה חשוב ועל כך תודתנו הרבה" .
יש לציין כי זו הפעם השנייה שפרופ' נח'ול זוכה במענק הקרן הלאומית למדע. לפני מספר שנים הוא זכה במענק דומה, עבור מחקר בנושא סיבוכי כליה כתוצאה מסוכרת. 
 
קטגוריה: 

הוסף תגובה