15 דצמבר 2018,יום שבת

___
___
___

Twitter icon
Facebook icon
Google+ icon
YouTube icon
 

בריאות

במשגב והסביבה

דבירה שקדי ממליצה על זרעי שומר לבוקר שאחרי

Share

דבירה שקדי ממליצה על זרעי שומר לבוקר שאחרי

דבירה שקדי
חג הפסח מביא אתו התמודדויות שונות. גם בתחום האוכל והבריאות. הכבדות שלאחר הארוחות הגדולות, הנפיחות והגזים, הקושי עם היציאות. מה יכול לעזור?
זרעי שומר, יחד עם תבלינים נוספים מאותה המשפחה, כגון אניס, קימל וכמון, מסייעים לעיכול של הארוחה. לעיסה של זרעים מפיגה ריחות לא נעימים, וחליטה עוזרת לכאב בטן, נפיחות וגזים.
לכל אחד מהתבלינים האלה יש ייחוד. זרעי שומר ספציפיים לסילוק עודף לחות מהגוף. ברפואה הטבעית, המושג לחות מתייחס לבצקות, לליחה במערכת הנשימה, למשקל יתר וכן למצבים של פטריית קנדידה. השומר ישפיע על כל אחד מהתחומים הנ"ל.
בראש וראשונה, זרעי שומר משפיעים על מערכת העיכול. הזרעים מרפים שרירים בלתי רצוניים, וכך הם מסייעים לסובלים מכאבי בטן ומגזים – "אוויר שנתקע בצינורות העיכול". להשפעה זו קוראים השפעה קרמינטיבית. לפעמים, אדם שותה חליטת שומר ומרגיש תחילה שחרור של גזים ורק אחר כך תבוא רגיעה. זהו מנגנון הפעולה של הצמח.
ההשפעה על העיכול מתאימה הן למצבים אקוטיים והן למצבים כרוניים. השומר מוגדר בספרות כ"מחמם עדין לקיבה רגישה". הוא מתאים לסובלים מתסמונת המעי הרגיז, ולבעלי נטייה כרונית לכאבי בטן ולנפיחות. מחקרים מצאו בזרעים פעילות נוגדת חיידקים ופטריות. בין השאר, נמצא עיכוב של החיידק הליקובקטר פילורי – חיידק שמתקשר לצרבות ואף עשוי לגרום לכיב ושל החיידק קמפילובקטר – חיידק שמתקשר לשלשולים, ושל פטריית הקנדידה.
במערכת השתן, זרעי שומר פועלים כמשתנים עדינים. הם מסייעים לבצקות, לנפיחות ולהצטברות נוזלים לקראת מחזור. במערכת הנשימה, הזרעים מכייחים ומרפים שרירים בלתי רצוניים, ובכך מסייעים להקלה על שיעול ועל מצבי עודף ליחה.
הזכרנו משקל יתר? כמובן שאין קסמים, והמילה האחרונה נשארת בתחום התזונה. יחד עם זאת, זרעי השומר ידועים ברפואה הטבעית כבעלי השפעה מאזנת תיאבון. הם מגבירים תיאבון במצבים של תת משקל וחוסר תיאבון, אך הם מפחיתים כמיהה למתוק. ניתן גם לפזר על האוכל אבקה מהזרעים הטחונים, ובכך להרוויח גם את הסיבים. סיבים אלה מסייעים להפחתת תיאבון ולשיפור יציאות. הסיבים של זרעי השומר הוכחו במחקרים גם כמורידי סוכר ועודף כולסטרול.
בזרעי שומר יש משהו משפחתי – הם מתאימים למבוגרים ולילדים, לאימהות ולתינוקות. הזרעים מגבירים חלב אצל נשים מניקות. באמצעות ההנקה, מגיעים החומרים הפעילים של השומר לתינוק, ובכך מסייעים להקלה על גזים ועל כאבי בטן.
ומחקרים בהקשר להשפעות הזרעים על אנשים מבוגרים? הנה שני מחקרים מעניינים:
בראשון – משנת 2008, מצאו שזרעי שומר הביאו להפחתה של  30% בלחץ תוך עיני. מסקנת החוקרים הייתה שהזרעים עשויים לסייע במניעה ובטיפול במצבי גלאוקומה.
בשני – שפורסם ב-2012 בעיתון המדעי International Journal of Molecular Medicine. מצאו שמתן זרעי שומר לעכברים הפחיתה פגיעה בצפיפות עצם באופן משמעותי. נמצא שהזרעים עיכבו פעילות של תאים הורסי עצם, ובכך סייעו לשמירה על צפיפותה.
איך לוקחים?  1/2 כפית זרעי שומר לספל מים. מומלץ להרתיח עשר דקות בפינג'אן מכוסה, אך אפשרי גם כחליטה, בתנאי שקודם חותכים מעט את הזרעים עם סכין. חשוב להקפיד שהזרעים יהיו טריים – לא יותר מחצי שנה באחסון.
אני אוהבת זרעי שומר בשילובים – עם קמומיל ומנטה לכאבי בטן, עם מנטה וקימל לגזים, עם טימין וליקריץ לשיעול.
אמרנו זרעי שומר  לבוקר שאחרי?  אבל למה לחכות – כדאי כבר בסוף ארוחת החג. ואם גם הכלב אכל יותר מדי? פזרו לו כפית זרעים מעל האוכל; זרעי שומר מומלצים גם לכלבים שסובלים מגזים! 
קטגוריה: 

הוסף תגובה