20 נובמבר 2018,יום שלישי

___
___
___

Twitter icon
Facebook icon
Google+ icon
YouTube icon
 

qtgvryvt
NG-Bar&Kitchen-2-Big_0_1
NG-Bar&Kitchen-2-Big_0_1
qtgvryvt

אורלי שהם מסבירה לכם איך לצלוח את סדר הפסח בשלום

Share

אורלי שהם מסבירה לכם איך לצלוח את סדר הפסח בשלום

אורלי שהם
בתחום של בריאות הנפש מוכרת תופעה שמאפיינת את חודשי החגים הגדולים – ביהדות מדובר בדרך כלל בחגי תשרי ובפסח. אצל הנוצרים מדובר, כמובן, בחג המולד. לקראת החג ישנה עלייה משמעותית במספר הפניות לטיפולים, ולעיתים קרובות יש החרפה משמעותית של סימפטומים שמלווים מטופלים במשך כל השנה. ההיגיון ברור – תקופות של לחץ ושל סטרס הן תקופות שמחזקות סימפטומים, שדורשות יותר משאבי התמודדות. רגשות וקשיים שניתן להתמודד איתם במשך השנה, מציפים באופן ניכר אל מול ההידרדרות במשאבי ההתמודדות הזמינים.
אצל מבוגרים חג הפסח מחייב התמודדות עם קשיים משפחתיים, עם דרישות משפחתיות, עם חלוקת זמן בין בני המשפחה השונים, או, לחילופין – עם תחושות של בדידות כשאין משפחה קרובה  או כשיש סכסוכים במשפחה, עם הילדים הנמצאים בחופשה ממוסדות החינוך, עם הניקיונות, עם הבישולים... אז נכון שלנו, המבוגרים, זה קשה. ומה עובר על הילדים?
 
התאמת ציפיות
מה שהופך את ליל הסדר מסתם ארוחה משפחתית לאירוע משמעותי, הוא הפרשנות שאנחנו נותנים לערב הזה. ילדי הגן וביה"ס מבלים שעות בהכנה אליו.  מספרים להם על ההגדה, מספרים להם על המנהגים, על המאכלים, על השירים... הם מצפים לאירוע מרתק ומסעיר. המציאות בדרך כלל קצת שונה. יושבים ליד השולחן – ולא אוכלים. קוראים סיפור – שאותו הילדים אינם מבינים (וגם המבוגרים לא תמיד...). השירים שלומדים בגן לא מופיעים בכלל בהגדה! לכן, חשוב להתאים את הציפיות של הילדים למה שבאמת הולך להתרחש. תארו לילדים את מהלך הסדר כפי שהוא מתרחש אצלכם במשפחה. גם ילדים גדולים יותר, שכבר חוו וזוכרים את הסדר של שנה שעברה, זקוקים לתזכורת.
 
הפחתת לחץ
למרות שאנחנו לחוצים, כדאי לשדר לילדים וגם לעצמנו, שלא מדובר במלחמה. צריך לקחת הכול בפרופורציות. העבירו את המסר שמדובר בסך הכול בארוחה חגיגית, לא באירוע חד פעמי שבו הכול צריך להיות מושלם. אל תכריחו ילדים להשתתף – אימונים מרובים על 4 הקושיות יכולים להיות חוויה נחמדה, אך גם יכולים להוות מבחן מאיים מאוד על ילד קטן. הרשו לאחים גדולים יותר להצטרף וקבלו בהבנה ובאהבה אם ברגע האמת הקטן יחליט שלא מתאים לו לשיר.
 
הכנה מראש
גם ההורים צריכים להתכונן מראש על מנת להתמודד עם המשברים הצפויים של הילדים במהלך הסדר. 3 נקודות התורפה העיקריות הן עייפות, רעב, ושיעמום. ראשית, כדאי לדאוג שהילדים יישנו לפני הסדר, גם אם הם אינם נוהגים כבר לישון בצהרים בדרך כלל. שנית, לא כדאי שהילדים יגיעו רעבים לסדר. המרחק לאוכל גדל כאשר הילד רעב. הכינו ארוחת ערב קלה לפני שמתחיל הסדר. ולגבי השעמום – חשוב שיהיה מישהו שיהיה אחראי לתת תשומת לב לילדים. גם אם הסדר מתקיים בביתכם ועליכם לדאוג לפרטים הטכניים, דאגו שאחד מכם, או בן משפחה אחר, יהיה אחראי להעסיק את הילדים, להיענות לצרכיהם ולהתייחס אליהם באופן כללי.
 
התאמות לילדים
גם כאשר חשוב למשפחה לקיים סדר כשר כהלכתו, עדיין יש מקום להתחשבות בצרכים של הילדים. אפשר לדבר עם כל משתתפי הסדר מראש, ולהחליט היכן אפשר לבצע התאמות. בחלק מהמשפחות יבחרו להכין הגדה אלטרנטיבית מתאימה לילדים. במשפחות אחרות יקצרו את הקריאה. ניתן גם לשלב שירים שהילדים מכירים ואוהבים, כאלה שאינם מופיעים בהגדה, או להמציא משחק. כאשר ילד מרגיש שהלכו לקראתו וניסו להקל עליו, יש יותר סיכוי שישתף פעולה גם עם החלקים הפחות אטרקטיביים עבורו.
והכי חשוב – נסו ליהנות!
מאחלת לכולם חג שמח ושפוי.

הוסף תגובה