12 דצמבר 2018,יום רביעי

___
___
___

Twitter icon
Facebook icon
Google+ icon
YouTube icon
 

qtgvryvt
NG-Bar&Kitchen-2-Big_0_1
qtgvryvt
NG-Bar&Kitchen-2-Big_0_1

בועז גרשון מספר על שדרוג ושימור אתר יודפת העתיקה

Share

בועז גרשון מספר על שדרוג ושימור אתר יודפת העתיקה

בועז גרשון
אתר יודפת העתיקה נחנך לפני כשבועיים במעמד ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר העלייה, הקליטה, ירושלים המורשת והתפוצות זאב אלקין. לפני כ-6 שנים נבט הזרע במועצה האזורית משגב, ותכנון השינוי הגדול שלו המתין האתר כאלפיים שנה, יצא לדרך.
הכותב הוא רכז התיירות במועצה אזורית משגב
צילומים: ציפי בלדרן, לוטם

במאמץ משותף של המועצה האזורית משגב ושל הישוב יודפת, נסלל כביש נגיש ונוח אל האתר, בעלות של 1.5 מיליון ₪. לאחר סלילת הכביש הוכרז תל יודפת כאתר מורשת לאומית ונכלל ברשימת אתרי מורשת – ציוני דרך (תמ"ר לשעבר). בהמשך, הוקם צוות היגוי משותף למועצה האזורית משגב, לרשות הטבע והגנים, לרשות העתיקות וליישוב יודפת, אשר התווה את המתכננים במגוון נושאים במטרה להנגיש את סיפור יודפת העתיקה למגוון קהלי היעד. התקציב לכך ממשרד ראש הממשלה עמד על 2.5 מיליון ₪ .
במהלך השנתיים האחרונות עבדו צוותים שונים ללא לאות באתר, בניהולו של ממונה פיתוח מהרשות לשמירת הטבע והגנים הלאומיים (רט"ג), עודד יעקובי. הם הקימו מגרש חניה מסודר למרגלות האתר לכ-10 אוטובוסים ולכ-40 כלי רכב פרטיים.
נבחרו 3 דגשים עיקריים המלווים את מסלולי הסיור באתר: חיי היום יום ביודפת לפני כ-2000 שנה, ההתבצרות לקראת המרד והקרב ברומאים והחורבן המוחלט. בנוסף, הותוו 3 מסלולי סיור באתר – ארוך בינוני וקצר. ד"ר מוטי אביעם והצוות שעבד עמו חפרו, שימרו ושדרגו כ- 15 אתרים.
שוקי זרח, חרש הברזל מיעד, הציב אמצעי המחשה של המצור הרומי – יער החניתות ואייל הניגוח. שילוט גרפי מאיר עיניים עוצב והותקן על ידי רני פרייס וצוות סטודיו Y מיודפת, כשהוא מוטמע על גבי לוחות ברזל בעבודת אומן-חרש הברזל. במספר מקומות הצבנו ציטוטים רבים מספרו של יוסף בן מתתיהו – "מלחמות היהודים ברומאים", בצורה של ספר ברזל.
האתר מכיל גם  שביל גישה מונגש למטיילים בעלי צרכים מיוחדים.
ראש המועצה רון שני, שקידם והביא להכללת אתר יודפת בתכנית תמ"ר, יצא עם בשורות מטקס החנוכה, לאחר שראש הממשלה בנימין נתניהו הכריז כי תוקם תחנת מידע חדשנית במרכז התל. תחנת המידע תופעל על ידי המועצה.
שילוב הפיתוח המסחרי ביודפת, הטיפול והשדרוג באתר יודפת העתיקה ותחנת המידע שתנגיש את המידע הנחוץ למטייל – הן ביודפת והן באתרי התיירות במשגב ובאזור, מציבה את הגן הלאומי יודפת על מפת התיירות על כל גווניה. כבר עתה אנו עדים לעלייה מרשימה במספר התיירים והמטיילים הפוקדים את המקום, הציבור מוזמן.
קטגוריה: 

הוסף תגובה

randomness