15 נובמבר 2018,יום חמישי

___
___
___

Twitter icon
Facebook icon
Google+ icon
YouTube icon
 

תלמידים ונוער

במשגב והסביבה

אפיק עובד על נוער שמע, נוער קרא: זה לכם, פוליטיקאים

Share

אפיק עובד על נוער שמע, נוער קרא: זה לכם, פוליטיקאים

אפיק עובד
נוער, חינוך, הורים והשראה וכל מה שביניהם...
בואו נתבונן בסדרת המשפטים הבאה:
•         "מטרת החינוך צריכה להיות: אנשים המצטיינים בעצמאות, במחשבה ובמעשה ועם זאת רואים בשירות למען הכלל את משימת חייהם העיקרית" (אלברט איינשטיין). "הדואג לימים זורע חיטים, הדואג לשנים נוטע עצים, הדואג לדורות מחנך אנשים" (יאנוש קורצ'אק).
•         "אתם הקשתות שמהן ילדיכם נשלחים כחצים חיים. אמן הקשת רואה את המטרה בדרך ומותח בעוצמתו כדי שחציו יעופו מהר ורחוק" (חליל ג'ובראן)
•         "כדי לשקם את מערכת הממשל שלנו, עלינו לשאוף בכל מחיר ראשית ללמוד, שנית ללמוד ושלישית ללמוד ולאחר מכן לוודא שלמידתנו לא תהפוך לאות מתה או לסיסמה בת-חלוף (ולדימיר איליץ' לנין)
מה אנו יכולים להסיק מהמשפטים? פשוט מאוד –
בואו ניצור מרחב שבו בני נוער ובנות נוער רואים אנשים שמצטיינים במחשבה ובמעשה וביחד עם זה רואים בשליחות למען הכלל כמשימת חייהם. נסו לדמיין – אם זו הדוגמה האישית שהם יקבלו, אזי כמה הם יעריכו את אותם האנשים המצטיינים ועוד יותר מזה, ישאפו ללכת בדרכם.
נסו לחשוב מה יקרה אם אנו ניטע שורשי עצים בחייהם של בני הנוער בכך שנקשיב להם, נלמד את דרכם ונבין ביחד אִתם איפה אפשר לשפר. איזו אהדה נקבל...
בואו נהפוך הנחות יסוד ונניח לרגע שכמו שאתם, כמו קשת יציבה ואיתנה, שולחים את ילדיכם כחיצים למסע החיים. הם עושים לכם בדיוק את אותו הדבר עומדים יציבים ואיתנים ושולחים אתכם. בודקים לאיפה תגיעו? למה הנכם מסוגלים? באיזה מכשולים אתם מוותרים ובאלו נלחמים? איפה אתם לעצמכם ואיפה לחבריכם?
אם נחשוף בפניהם את עמדתנו בשאלות האלה, נאפשר להם להכיר אותנו ויותר חשוב מזה, נאפשר להם לשאול בעצמם את השאלות האלה.
היכרות זה שם המשחק. הם יכירו אותנו ואנחנו אותם ומשם נצמח ביחד.
אחרון ואולי החשוב מכול הוא להוכיח להם שמה שאנו למדים מהם ושהצרכים שהם הציגו בפנינו, מטופלים ומתבצעים מהלכים לטובתם, ויותר מזה, הסיסמאות שאנו מציגים הן לא מתות או ברות-חלוף אלא, מה שקורה בפועל, במציאות. כמובן שזהו קשר הדדי כי כשהם יקבלו דוגמה אישית שלפיה סיסמה היא מציאות, זה גם מה שהם יעשו וכך הם יפעלו. גם בתמיכתם אלינו.
שורה תחתונה: אקח את המועצה האזורית משגב כדוגמה. במועצה, למעלה מ-50%  מהתושבים הם מתחת לגיל 18. אם נלך אִתם ביחד ונקשיב להם – הם יקשיבו לנו וביחד נלמד ונשפר - הם יזכו בשיפורים שבהם הם חפצים ובמרחב שמאפשר להם את מקומם, וכתוצאה מזה אנחנו נזכה בתמיכתם. ובינינו, כולנו גם יודעים שהילדים משפיעים על הוריהם יותר מכול, ולהיפך.
קטגוריה: 

הוסף תגובה

randomness