17 ינואר 2019,יום חמישי

___
___
___

Twitter icon
Facebook icon
Google+ icon
YouTube icon
 

טכנולוגיה ותקשורת

במשגב והסביבה

מערכת להצלת חיים על הכביש זכתה במקום השלישי בתחרות סטרטאפים

Share

מערכת להצלת חיים על הכביש זכתה במקום השלישי בתחרות סטרטאפים

פורטל משגב-לינק
מנכ"ל החברה הזוכה והיזם – אלי פולק מעצמון. מערכת BAZZ זכתה במקום השלישי בתחרות סטרטאפים שהתקיימה באמצע דצמבר בכנס החדשנות והמוניטיזציה.
למעלה מ-100 חברות הגישו מועמדות לכנס, מתוכן נבחרה BAZZ במקום השלישי עם מערכת מצילת חיים על הכביש. מנכ"ל החברה אלי פולק, מהיישוב עצמון, הציג את הפיתוח הראשון של החברה – אפליקציה המאפשרת נהיגה בטוחה ונוחה.
BAZZ היא מערכת הנותנת מענה לגורם הסיכון מספר אחד על הכביש כיום – העיסוק במכשיר הנייד בזמן הנהיגה. מערכת  BAZZ מאפשרת לשמוע את ההודעות (סמס, וואטסאפ) בקול ולהגיב אליהן בצורה בטוחה לחלוטין, ללא צורך להסיר את העיניים מהכביש או את הידיים מההגה. המערכת פותחה בגרסת אנדרואיד והושקה לפני כמה חודשים. עד היום היא צברה עשרות אלפי משתמשים.
המערכת עובדת באמצעות פקודות קוליות בלבד (100% Hands Free), היא מאפשרת לבחור לשמוע את ההודעות רק בנהיגה, והמשתמש יכול לענות להודעה ששמע במספר אפשרויות – שליחת הודעת טקסט (שנכתבה מראש), חיוג לשולח ושליחת הודעה קולית. בנוסף המערכת שומרת על פרטיות המשתמש בכך שהיא מבקשת את אישורו להקריא את תוכן ההודעה.
בתחרות חשפה החברה לראשונה את מערכת Safe Connect, המאפשרת לחברות עם ציי רכב לשפר את בטיחות הנהגים בכביש תוך הגברת הקישוריות בין החברות לנהג, ובכך מגדילה את היעילות ואת הפרודוקטיביות של החברות. המערכת מאפשרת לחברות לשלוח הודעות בצורה בטוחה ולקבל משוב מידי מהנהגים ומייעלת את זמן העבודה.
הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים פרסמה כי היסח הדעת עקב שימוש בטלפון נייד הן בדיבור והן בשליחת הודעות, הוא הנפוץ והמסוכן ביותר ומהווה כ 25% מכלל התאונות. סקר שערכה עמותת אור ירוק מצא שכל נהג רביעי )27%) מודה שהוא נוהג לשלוח SMS בזמן נהיגה. למרות שהרוב המכריע של הנהגים – 95%, מודעים לסכנה ומציינים שעיסוק בטלפון הנייד בנהיגה היא פעולה מסוכנת.
אם רוב מוחלט מצהיר שזה מסוכן, מהו ההסבר לכך שאותם אנשים ממשיכים להתעסק במכשיר הנייד בנהיגה? הגורמים המרכזיים לבעיה נובעים ממניעים רגשיים ולא שכלתניים. הם נובעים מהעתקת התנהגות חיי היום יום להתנהגות בנהיגה. הגורם הראשון הוא תופעת החרדה חברתית, ה FOMO (,(Fear Of Missing Out המאופיינת  ב"רצון לשמור על קשר רציף עם מה שאחרים עושים". התופעה מתרחשת כתוצאה מהגירוי שהמשתמש חווה עם שמיעת הצליל או עם הבהוב האור בקבלת ההודעות לנייד. הגורם השני מתבטא במשפט "לי זה לא יקרה" – האמונה של אדם שהוא שולט במצב כל הזמן. גם שהוא מסיר את העיניים מהכביש ל-5 שניות, הוא מרגיש שליטה במצב.
רוב המדינות בעולם, מתמודדות עם התופעה ועם השלכותיה על מספר התאונות ההולך וגדל, באמצעות חקיקה, ענישה והסברה, אולם ללא הצלחה משמעותית. הפתרון כנראה מצוי בשילוב של חינוך וטכנולוגיה שתיתן מענה לנהיגה בטוחה.

הוסף תגובה