11 דצמבר 2018,יום שלישי

___
___
___

Twitter icon
Facebook icon
Google+ icon
YouTube icon
 

תלמידים ונוער

במשגב והסביבה

קול הנוער - אפיק עובד על "מחשבות עירומות"

Share

קול הנוער - אפיק עובד על "מחשבות עירומות"

פורטל משגב-לינק
בעודי יושב על ספסל העץ שמחוץ למכולת ביישוב, הניח אחד הילדים את ידיו על הרצפה, קפץ קפיצה קטנה ומהצד שאל אותו חברו "היי, למה אתה מחזיק את כדור הארץ?"
השאלה הזו קסמה לי – שאלה שמצד אחד היא כל כך תמימה ומצחיקה ומצד שני, אמתית שאפילו לנו ה"גדולים" אין עליה תשובה.
הרי זה נכון: אם נסתכל מנקודה מסוימת ביקום אז כנראה שלא נראה את הילד, אבל ברמה התיאורטית איך נדע מי מחזיק את מי?
באותו הקשר ולא באותו הקשר אשמח לשתף אתכם במושג "מחשבות עירומות" שזה בעצם שם (מקורי ממש) למחשבות שמתרוצצות אצלנו בראש בזמן המקלחת, השירותים ובמיטה ממש לפני שנרדמים. אני מאמין שכולנו מצאנו את עצמנו לפחות פעם אחת יוצאים מרוצים מהמקלחת עם רעיון חדש או עם פתרון מקורי. לי זה קורה הרבה. ויותר מזה, לפעמים אני נכנס למקלחת ולא מתקלח – רק חושב...
באחת מן הפעמים האלו יצא לי לחשוב על נושא החינוך. האמת היא שיותר מפעם אחת יצא לי לחשוב על הנושא הזה. מהחינוך שאני מקבל בבית, בביה"ס ובכלל ברחוב, ומהחינוך שהסביבה שלי מקבלת מאותם המקורות, ועד לחינוך שאני ארצה ללכת לאורו גם עם הילדים שלי.
באחת מן המחשבות הללו חשבתי על צמד המילים "מערכת החינוך". ברור שלכולנו יש מה להגיד על צמד המילים האלו – חלקנו מרוצים יותר ויש המרוצים פחות. אני בחרתי להתייחס למילים עצמן ולמשמעות שלהן.
ההגדרות במשפט:
מערכת – היא אוסף של מרכיבים הקשורים ביניהם ומתפקדים יחד והם ערוכים בסדר מסוים.
חינוך – הוא תהליך של למידה, תהליך שבו האדם רוכש ידע, מיומנות, ערכים ועמדות.
עכשיו, אם רק נשנה את המילה "מערכת" למילה "מרחב" כך שנקבל את צמד המילים: "מרחב החינוך", כל אחד יחשוב לעצמו איזה שינוי קטן הוא זה, אשר יכול להביא לשינוי גדול.
כשחיפשתי הגדרה למילה "מרחב" קיבלתי מגוון תוצאות רחב וזה בעצם מה שמוכיח את הטענה שלי – במרחב אפשר להשיג כמעט מאשר ניתן להשיג במערכת, כמעט בכל תחום שבו נחפוץ.
אסיים בציטוט של חילי טרופר:
"אדם הבוחר לעסוק בחינוך הוא כנראה אדם מאמין. אדם שמאמין בבני אדם, ביכולת שלהם לחולל שינוי, לעצב מציאות ולצעוד בדרכים חדשות. אדם שאינו מרפה, גם כאשר האמונה והחלום נקברים תחת אבק השגרה והיום-יום, גם כאשר הזיעה הניגרת ממליחה את העיניים וקשה לראות את הדרך".
אני יודע שתחום החינוך נוגע לרבים מאתנו וגם אני אחד מהם. אשמח מאוד אם תשלחו אליי מחשבות, הרהורים, דעות וכול דבר אחר הקשור לתחום.
תודה! 
קטגוריה: 

הוסף תגובה

randomness