11 דצמבר 2018,יום שלישי

___
___
___

Twitter icon
Facebook icon
Google+ icon
YouTube icon
 

חדשות

במשגב והסביבה

בדואים במשגב: הדירוג החברתי-כלכלי ירד בגללנו

Share

בדואים במשגב: הדירוג החברתי-כלכלי ירד בגללנו

מאת דיקלה שחף , פורסם באתר mynet

במועצה חגגו השבוע את העובדה שבעזרת עתירה לבג"ץ ירד הדירוג הכלכלי-חברתי, מה שיגרום לעלייה בהיקף התקציבים הממשלתיים. תושב כמאנה: "כולנו משלמים ארנונה, אבל לא זוכים לשוויון". מועצת משגב: "קיימת מדיניות של העדפה מתקנת לטובת התושבים הבדואים"

בכירים במועצת משגב התכנסו בתחילת השבוע להרמת כוסית כדי לחגוג את הורדת הדירוג הסוציו-אקונומי. הסיוע שמעניקים משרד הפנים וגופים נוספים לרשויות מקומיות מבוסס על הדירוג החברתי-כלכלי, אותו מפרסמת הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. באשכול 1 נמצאות הרשויות שתושביהן במעמד הנמוך ביותר, ובאשכול 10 אלו שממוצע תושביהן הגבוה ביותר.

לפני כשנתיים הודיעה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה כי על פי נתוני מפקד האוכלוסין משנת 2008 משגב עלתה מאשכול 6 לאשכול 7, ולכן משרד הפנים החליט 
 
להקטין את הסיוע למועצה. בתגובה לכך הודיע ראש המועצה, רון שני, כי תוגש עתירה לבג"ץ נגד ההחלטה בטענה שהלמ"ס השתמשה בנתונים נכונים אך לא בכל המידע, ולאור העובדה שבתחומי המועצה ישנם יישובים בדואיים שבהם נזקקים רבים, יש להשאיר את המצב הקודם על כנו.

 

ביום רביעי שעבר נערך הדיון המסכם, בו קבע בית המשפט כי משגב תדורג באשכול 6 החל משנת 2014 ועד לעדכון הבא שתערוך הלמ"ס. בזכות החלטה זו המועצה צפויה לקבל הפרשים עבור השנים 2014 ו-2015, וכעת כל תקציב המועצה לשנת 2016 יעבור בדיקה מחדש.

 

שני כתב בפייסבוק בתגובה להחלטה: "פסק הדין משמעותי ביותר למשגב. מלבד ההפרשים והתיכנון העתידי, אנו נשתמש בפסק הדין הזה לפניות למשרדי הממשלה ונדרוש שיכירו גם הם, בעקבות משרד הפנים... "בתקופה הקרובה נחזור ונבחן את הקיצוצים שערכנו בשנתיים האחרונות נוכח הירידה התקציבית שהיתה, ונגבש המלצות כיצד לפעול לאור הפסיקה".

 

הפוסט של שני גרר תגובות רבות של תושבים, אך גם לא מעט מחאות ושאלות. בנימין שוהם מחרשים שאל את ראש המועצה אם כעת יורידו את מחירי הארנונה: "תושבי המועצה משלמים ארנונה גבוהה מאוד, ולפני כחודש נשלח אלינו מכתב שמודיע כי הארנונה תעלה בקרוב. אני חושב שכעת, כשהגיעו תקציבים שהמועצה לא תיכננה אותם, היא יכולה גם להפחית את מחירי הארנונה".

 

מספר תושבי בדואים המתגוררים בכפרים שבתחומי המועצה טענו, כי מצבם של הכפרים הבדואיים הביא להורדת הדירוג, אך מנגד, המועצה לא מעניקה להם מספיק כספים וסיוע.

 

אחמד איסמעיל מכמאנה אמר ל-mynet: "ברור שהדירוג ירד בגלל התושבים הבדואים, שמצבם נמוך מזה של התושבים היהודים במשגב. כולנו משלמים ארנונה, אבל לא זוכים לשוויון. מצבנו, בששת הכפרים הבדואיים של משגב, רע. אנו דורשים לקיים שוויון בין היישובים היהודיים לאלה הבדואיים, אך למרות שנים של טענות, לא קורה דבר. אולי כעת, כשהגיעו תקציבים גדולים בגללנו, ראש המועצה ייזכר בנו".

 

שני לא הגיב על הביקורת שהוטחה בו בעמוד הפייסבוק.

 

מהמועצה נמסר: "הארנונה לא שונתה. תעריף הארנונה במשגב קרוב למינימום שמשרד הפנים מחייב, והוא לא השתנה. בישיבת המליאה הקרובה תועלה הצעה למשוך את הבקשה שהועברה למשרד הפנים להעלאת הארנונה בשנת 2016. מועצת משגב מיישמת מדיניות של העדפה מתקנת לטובת היישובים והתושבים הבדואים בכל נושא תקציבי ובכל פעולה שלה. כך נוהגת המועצה בכל שנותיה, וכך היא מתכוונת להמשיך ולנהוג".

קטגוריה: 

הוסף תגובה

randomness