20 נובמבר 2018,יום שלישי

___
___
___

Twitter icon
Facebook icon
Google+ icon
YouTube icon
 

חדשות

במשגב והסביבה

תכנית תעסוקתית חדשה המשלבת אסירים לצורך שיקום נפתחה במפעל "קפרו תעשיות" בגליל העליון

Share

תכנית תעסוקתית חדשה המשלבת אסירים לצורך שיקום נפתחה במפעל "קפרו תעשיות" בגליל העליון

מערכת הפורטל
תכנית תעסוקתית ייחודית נפתחה השבוע במפעל "קפרו תעשיות" בגליל העליון, המשלבת אסירים לקראת שחרור כחלק מתכנית שיקום. האסירים, המגיעים מכלא חרמון ישתלבו בכל פסי הייצור של המפעל ללא הבדל עם שאר העובדים במקום, ויקבלו הכשרה מתאימה. המפעל נמצא בשלבי צמיחה בעקבות הובלת קו מוצרים חדש, ומתוך הכרה בחשיבות הארגון במעורבות חברתית, הוחלט על העסקת אסירים מהכלא השיקומי היחיד בצפון הארץ, כשלמעשה מדובר בחלק האחרון לפני שחרורם מריצוי תקופת המאסר. 
העובדים החלו את עבודתם במפעל ביום ראשון. במקום נערך מפגש הכרות עם שאר העובדים, שכלל סיור במטרה להכיר את המחלקות השונות במפעל. העובדים יעבדו במשרה מלאה בזהה ליתר העובדים. בקפרו מציינים כי העובדים הקבועים ערכו הכנה לקראת המפגש עם העובדים החדשים, ומספר עובדים אף הוכשרו על ידי שירות בתי הסוהר, וקיבלו כלים והנחיות כדי לדעת לענות על הצרכים של העובדים. מחקר שפרסמו בעבר חוקרים מהאוניברסיטה העברית הראה כי תכנית לשיקום אסירים העובדים במפעלים מחוץ לכותלי בית הכלא הפחיתה את שיעור החזרה לכלא (רצידיביזם) בכעשרה אחוזים, בהשוואה לאלה שלא השתתפו בתכנית. 
רפי בן-יוסף מנכ"ל החברה, אומר כי מעורבות אמיתית בקהילה היא לא רק לתרום, אלא להפוך את הקהילה לחלק אינטגרלי: "העובדים מכלא חרמון הם מבחינתנו עובדים לכל דבר, עובדים מן השורה. קפרו פועלת למעלה מ-25 שנה ומהווה כור היתוך לתרבויות, דתות ומנהגים. אנחנו מעסיקים יהודים לצד דרוזים, נשים וגברים, ובשנתיים האחרונות אנו אף מפעילים תכנית לשילוב בעלי מוגבלויות בתעסוקה אצלנו בקפרו. מניסיוננו הבנו שהפעילות שמביאה הכי הרבה סיפוק לשני הצדדים היא כזו שמתרחשת 'אין האוס', ללא הפרדה וללא גבולות". 
התהליך כולו מלווה על ידי צוות מקצועי משירות בתי הסוהר שנמצא בקשר רציף עם הנהלת המפעל, ויערוך לאורך התכנית ביקורים במקום. בקפרו מציינים כי חלק מהרעיון לתחילת התכנית נבע מהקושי לגייס עובדים מקצועיים בחלק זה של הארץ, בקיבוץ קדרים בגליל העליון שם ממוקם המפעל, ונדרש רעיון מקורי ויצירתי כדי להתמודד עם הצורך. 
בן-יוסף: "ברור לנו שיש סטיגמות ואנחנו נעבוד על זה, יש גם חששות וזה לגיטימי. יחד עם זאת אנחנו מתמקדים בצורך של האסירים לשיקום ולצאת לדרך חדשה". לדבריו ישנה כוונה שהעובדים ימשיכו לעבוד במפעל עם סיום ריצוי עונשם. "אנחנו מעודדים תעסוקה בפריפריה ושילוב כלל קבוצות האוכלוסייה. ניתן וצריך ליזום יותר הזדמנויות ובכך עתיד טוב יותר. מזה אפשר רק לצמוח ושני הצדדים יוצאים נשכרים", סיכם.


קטגוריה: 

הוסף תגובה

randomness